radek_kowalczyk

Urodzony w 1975 roku w Szczecinie. Żegluje od 1992, ponad 20 000 Mm po morzu, w tym ok. 10 000 Mm na MINI. Jest trzecim z kolei Polakiem, po Kubie Jaworskim (1977, jacht SPANIELEK) i Jarku Kaczorowskim (2007, ALLIANZ) który ukończył regaty Mini Transat (2011, CALBUD) i pierwszym, który realizuje plan startu po raz drugi.

Współzałożyciel Klubu Żeglarskiego Bryza w Goleniowie, YKP – Yacht Klubu Polski w Świnoujściu (później Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej), reaktywowanego Klubu Żeglarzy Samotników oraz oceanTEAM.

Współpomysłodawca i współorganizator reaktywacji Samotniczych Bałtyckich Regat o Puchar Poloneza oraz Wielkiej Żeglaskiej Bitwy o Gotland – najtrudniejszych regat bałtyckich.

Absolwent Politechniki Szczecińskiej i SGH w Warszawie. Kapitan jachtowy, kapitan motorowodny, instruktor żeglarstwa

Aby wystartować w roku 2011 przygotowywał się przez sześć lat. Zakwalifikował się do Mini Transat już w pierwszym roku startów, po odbyciu eliminacji, co nie zdarza się każdemu nowemu zawodnikowi wchodzącemu do klasy Mini i jest uważane za wyjątkowe osiągnięcie.

Startował z założeniem pokonania Atlantyku i ten cel zrealizował. Nie było łatwo. Do mety pierwszego etapu w Funchal na Maderze dopłynął jako ostatni zawodnik (po zderzeniu z wielorybem i złamaniu płetwy kilu), w nocy, na kilkanaście godzin przed startem kolejnego etapu. Rano wystartował ze wszystkimi. Jacht przeszedł szczegółową kontrolę techniczną, sternik – badanie lekarskie. Czasu na sen nie miał.

W okolicach Wysp Zielonego Przylądka zdarzyła się mu awaria mocowania generatora prądu. Zawinął więc na Sao Vincente, naprawił co trzeba i wrócił na ocean.

Najtrudniejsze było  to, że nie można z nikim porozmawiać. Nie ma prognozy pogody. Z każdą awarią trzeba poradzić sobie samemu, jest się zdanym tylko na siebie. Nie jest łatwo. Tym bardziej się cieszę, że tego dokonałem. Popłynąłbym jeszcze raz” – zadeklarował w 2011 na mecie. Radek został ochrzczony przez organizatorów regat mianem „Indestructible” czyli – niezniszczalny.

Trzy ostatnie lata Radek poświęcił na przygotowania do następnego startu, w tym budowę nowego jachtu. Żegluga na Mini to dla niego spełnienie marzeń i sprawdzian dla samego siebie w sytuacjach ekstremalnych, z którymi niewielu z nas ma szanse się zmierzyć.

Życie na takim jachcie to jak siedzenie pod stołem” – podsumowuje Kowalczyk, który spędził tak 40 dni. „Półtora metra szeroko, metr długo, metr trzydzieści nad głową. Zagotowanie wody i nie wylanie jej jest takim wyczynem, że nawet jeżeli jedzenie smakuje jak trociny, zjadasz je, żeby nie gotować wody po raz kolejny. To zmienia perspektywę, z jakiej patrzysz na codzień. Moim zdaniem – na lepsze.”

WYNIKI – Klasa Mini:

2013: 3 miejsce w UK Fastnet 6,50; 8 miejsce w La Trinité – Plymouth

2011: 5 miejsce w UK Fastnet 6,50; 9 miejsce Grand Prix d’Italie; 26 miejsce w Mini Tansat 2011; 28 w światowym rankingu zawodników Classe Mini PROTO

WYNIKI – regaty w Polsce:

2014: 3 miejsce w klasyfikacji otwartej regat Bitwa o Gotland

2012: 1 miejsce w Klasie Open 2 w Polonez Cup; 1 Miejsce w Regatach Unity Line w grupie załogowej 6,50-8,50.

2010: 1 miejsce w klasie otwartej w Polonez Cup, 1 miejsce w Regatach Unity Line w grupie samotników

NAGRODY

Wyróżnienie Rejs Roku 2011, Szczeciński Żeglarz Roku 2011

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Współzałożyciel Klubu Żeglarskiego Bryza w Goleniowie, YKP – Yacht Klubu Polski w Świnoujściu (później Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej), reaktywowanego Klubu Żeglarzy Samotników;

Współpomysłodawca i współorganizator reaktywacji Samotniczych Bałtyckich Regat o Puchar Poloneza oraz Wielka Żeglarska Bitwy o Gotland – najtrudniejszych regat bałtyckich.

ZAWODOWO

Dyrektor Zarządzający i Operacyjny; Senior Konsultant w obszarze reorganizacji operacyjnej firm; Professional Project Manager

radek_2011